Arabulucu Kimdir?

Arabuluculuk, arabulucu olarak adlandırılan tarafsız bir üçüncü tarafın, çatışmalarını sona erdiren bir anlaşmaya varmalarına yardımcı olmak için tartışmalı taraflarla bir araya geldiği bir ADR sürecidir. Arabulucular genellikle tartışmalı taraflara buluşmak, sorunlarını tartışmak ve farklılıklarını çözmeye çalışmak için tarafsız bir yer sağlayan - genellikle avukatlar - eğitimli profesyonellerdir. Hakemlerde olduğu gibi, devlet kuralları arabulucu olarak kimlerin hizmet edebileceğini belirler.

Arabuluculuk toplantısı nasıl olacak?

Arabulucular ortak toplantılar düzenleyebilir, tartışmalı taraflarla ayrı ayrı görüşebilir, potansiyel çözümler önerebilir, bir anlaşmayı müzakere etmek için yapısal bir yol sağlayabilir veya tavsiye ve rehberlik sağlayabilir - ancak çözümler getirmez veya çatışmayı zorla çözmezler. Arabuluculukta, siz ve diğer taraf bir anlaşmaya varmaktan sorumlusunuz. Tahkimden farklı olarak, arabuluculuktaki rolünüz aracıyı ikna etmeye çalışmak değil, sizi ve diğer tartışmalı tarafın kabul edilebilir bulduğu bir sonuca ulaşmaya çalışmaktır.

Toplantılar her zaman çözüm müdür?

Arabuluculuk, dava veya tahkimden daha az resmidir. Arabuluculukla ilgili çoğu zaman temel kurallar veya prosedürler olsa da, siz ve diğer tarafın kendi anlaşmalarınıza ulaşmasına izin verilir. Ayrıca, arabuluculuk, tahkim aksine, her zaman bağlayıcı değildir. Bu, tartışmalı tarafların arabuluculuğa katılmayı kabul etmelerine rağmen, önerilen herhangi bir çözümü kabul etmeleri gerekmediği gibi, istemiyorlarsa arabuluculuğa devam etmeyi kabul etmeleri gerekmediği anlamına gelir. Dolayısıyla, arabuluculuğu kabul ederseniz, arabulucunuz bir çözüm önerebilir veya yapmanız veya yapmamanız gerekenler hakkında fikir sunabilir - ancak arabuluculuk sürecine katılmaya devam etmek veya herhangi bir kararı kabul etmek zorunda kalamazsınız